неделя, 26 февруари 2012 г.

Симона Мирчева и мобилния телефон


  Тя си припомня как мобилният телефон промени пейзажа около нас и го препълни с културни и времеви аномалии. Класическите филмови кадри, снимани в телефонни кабини с герой, погълнат от своя разговор дотам, че не му пука за озверялата от чакане тълпа навън, отдавна са в историята. Актуални са киноразговорите по мобилени телефони, но най-секси е, когато по някаква причина разговорът не може да се състои. Както беше в отворения финал на- Два димящи дула: героят се кани да пусне сака с крадени антикварни пушки в Темза и точно в този момент приятелите му звънят, за да му кажат, че проклетите пушки струват цяло състояние! Гай Ричи нямаше как да направи този прекрасен финал пред изобретяването на мобилния телефон.
 Заедно с филмите, които гледахме, се променяше и родният пейзаж. Най-напред мобилният телефон тежеше като ютия и се асоциираше с мутра. После започна всеобщата истерична мода, която принуди дори кварталния луд да снове с длан, залепена на ухото, оживено бърборейки с някого. Сега сме послед нормализацията на мобилните комуникации: всички и навсякъде се държат за ушите, без да са луди и говорят с когото трябва. Публичната еротика многократно увеличи обема си по простата причина, че възможността да се свързваш лесно с другите създава възбуждаща илюзия за виртуално докосване. Въздухът буквално трепери от виртуални докосвания.
 Появи се нова перверзийка GSM- ексхибиционизъм, практикуван от изобретателни дами и господа, които ги възбужда да седят сами на маса в изискано заведение и да провеждат с отсъстващия си партньор красноречив разговор така, че всички наоколо да чуват придиханията им. Промениха се и тв-новините : външният министър, неизменно въоръжен с устройство „Свободни ръце”, излиза от служебния автомобил като герой от Специален доклад, а депутати от целия политически спектър бъбрят по GSM –ите си до посиняване в пленарната зала. Да не пропуснем градските птици, които положиха нечовешки усилия, за да оцелеят в новата интонационна среда. Малко им бяха автомобилните аларми и чалгата, та им се наложи да надвикват и тези устройства. В резултат от направената битка между природа и технологии, птиците в градските паркове вече чуруликат, грачат и извиват трели толкова пронизително, колкото никога досега. За тях това е въпрос на оцеляване – ако не превъзмогват с песни шума от комуникациите, които улесняват размножаването при хората, но заглушават собствените им любовни призиви, набързо ще се окажат в списъка на изчезващите видове. От друга гледна точка обаче пейзажът изобщо не се е променил като изключим безспорния факт, че всеки с мобилен телефон в джоба може да изпадне в гранична ситуация, подобна на тази от филма на Гай Ричи. Пейзажът ни всъщност прилича на взет от детска книжка с картинки, където са изобразени поучителни исторически несъответсвия. В тях нарочно са скрити сгрешени нововъведения от следващи епохи или от други култури. Детенцето трябва да ги открие, за да запомни завинаги кога са изобретени книгопечатането, приборите за хранене, велосипеда, парния локомотив и т.н. 
Само си предствете монахинята, в чийто крайградски манастир още не е прокаран стационарен телефон – почти век и половина след изобретяването на това съоръжение, и я вижте как с лекота праща този проблем по дяволите, вадейки от джоба си елегантна безжична кутийка за разговаряне. В кое време живее монахинята? После си представете екологично чистата българска провинция, която предлага почти безплатни екскурзии във  времето, и вижте как чуждите туристи се фотографират до припадък, приклекнали във външни клозети, или носени на човешки гръб през буйни планински води, а местните , обзети от патриотично възмущение, се обаждат от мобилните си апарати по редакциите, за да се оплачат от неуважението към техните нужници.
 А сега, за финал, си представете хайтек и ърбън визията, която напоследък ни сервира Холивуд, и ще ме разберете – нашите български гледки са фрашкани с времени и културни грешки. За щастие GSM –ът със сигурност не е между мях.

Телефоните на бъдещето


Помолихме Асен Вълчинов да опише телефони на бъдещето и ето какво се получи – Статия за телефоните на бъдещето. 
Ползвам един и същи компютър от 2 години, но през това време съм сменил 5 мобилни апарата. Сигурен съм, че чувството ви е познато.
 Телефоните са най-бързооборотната техника днес – поне по две причини. Едната – технологиите се развиват с шеметна скорост. Другата – телефонът вече е моден аксесор и производителите променят формата според сезона. Дори да имате последното поколение смартфон, след 6 месеца той ще е на възраст, а след година дори ниският клас може да го задмине по функции и ефектна външност.  Ето защо мобилното бъдеще е трудно да се предвиди, но аз все пак опитвам.
Представа за развитието на мобилните телефони можем да получим най-лесно, като видим какво се случва в Япония. Тамошната мрежа от трето поколение позволи за пръв път в света употребата на информационни услуги /имейл, чат, игри, програми, видеоконференции/ да надмине гласовите /разговор/. И след като потребителите ползват предимно такъв тип информация в телефона си, е нормално апаратите да са с големи екрани, за да може тя да се показва и обработва лесно.
От няколко години в Япония тенденцията не е към миниатюрни телефончета, а към апарати тип „мида”, задължително с голям екран с висока резолюция от едната страна. Някои модели дори нямат клавиатура, а два екрана от вътрешните страни, като единият реагира на допир. Средностатистическият телефон на бъдещето ще е сгъваем, защото само тази форма позволява голям екран и съразмерна клавиатура, и същевременно пази едното от надраскване, а другото от счупване. Фактите ме подкрепят в това смело твърдение
Nokia  доскоро бе най-големият привърженик на телефоните тип „блокче”.Функцията, която съвсем скоро може да промени представата ни за телефоните, е възможността те да бъдат и универсален плейър за музика.

вторник, 21 февруари 2012 г.

Електро – лукс


Уикипедия е безплатна електронна енциклопедия, чиято българска версия за година съществуване вече има над 6000 статии. Уикипедия представлява онлайн проект, чиято цел е да се превърне в пълнокръвна електронна енциклопедия, при това – безплатна и свободно достъпна за всички. 
 Разликата с Большая Советская например е, че докато последната се пишеше от песен кръг руски учени, Уикипедия се попълва бавно, но сигурно от хилядите посетители на сайта. Това обаче далеч не означава, че съдържанието не струва. Напротив, хората зад Уикипедия поддържат строго онлайн общество от автори, преводачи, редактори и администратори. Като публикувате, редовно се изкачвате в йерархията на сайта и съответно имате повече права. Уикипедия  стартира през януари 2001  и към момента съдържа близо 900 000 статии на над 70 езика, вкл. български. На родния ни пишат около 400 регистрирани потребители, ръководени от 6 строги администратора. Резултатът е впечатляващ – за по-малко от година съществуване в българската Уикипедия са над 6000. 
Темите са обширни / всички науки, изкуство, култура, техологии, история, живот, здраве/, но съдържанието има местно, наше си значение – например исторически личности, фолклор, обичаи и географски особености.

Каква драма, драги зрители!


Ако родината ви е известна най-вече с производството на мобилни телефони. Най-нормалното като че ли е да изобретите нов национален спорт, свързан с тях.
 Всъщност, от наша гледна точка не знам доколко би ви се сторило нормално, но фактът си е факт: наскоро се проведе петото световнопървенство по хвърляне  на мобилен телефон – и домакин, съвсем естествено, за пети път беше Филандия. За разлика от световните по футбол, където домакините сравнително рядко стават и шампиони, тази година едрите северняци за пети пореден път изпогазиха съперниците и титлата си остана в родината. И не само това: световният рекорд, поставен миналата година, се скърши като стара гимназия. 
Шампионът Виле Пиипо, а Роналдо на  „нокиите”, хвърли стар модел на най-популярния национален продукт на 82,55 м: при младежите пък /т.е. под 12 години/ рекордът оцеля – на Тави Хасунен не му достигнаха някакви си 63 см. и топ постижението му бе „едва”  46,2 м.Впрочем, докато следяхме с невярващи очи този истински мобилен трилър, ни хрумна чудна патриотична идея с голям медиен потенциал.

понеделник, 20 февруари 2012 г.

Телефон и цветна мултимедия в едно


Телефонът е впечатляващ с комбинацията си от размери, тегло, дизайн и богат набор от функции. Още на пръв поглед се откроява големият цветен дисплей с 256 цвята в 6 реда и възможност за регулиране на контраста.
 Джойстикът с 5 посоки осигурява бърз и лесен достъп до менюто. Вградената антена дава ново усещане за телефон, а литиево-полимерната батерия отразява най-новите тенденции в подобряването на издържливостта на телефона между две зареждания и същевременно намаляването на размерите и теглото. 
Телефонът позволява изпращането в реално време на съобщения които могат да съдържат форматиран текст, висококачествени изображения, анимация и звук. Чрез EMS имате възможност за получаване и изпращане на съобщения с картинки и мелодии до други модели телефони, поддържащи същия стандарт, а чрез SMS можете да използвате чат функция и възможност за изпращане на съобщение до няколко получатели. Телефонът е оборудван с WAP 1.2.1 браузър за мобилен Интернет и осигурява високоскоростен пренос на данни чрез стандартите HSCSD  и GPRS.            
В случай че желаете да включите вашия компютър при предаването на даннни, това може да стане посредством вградените в телефона модем и инфрачервен порт. Разбира се, една от най-големите екстри е вграденият Bluetooth модул за безжична връзка  със слушалка с микрофон и пренос на данни чрез безжична връзка  с комтютър на разстояние до 10 м. Органаийзерът предлага богат набор от функции, като : календар, аларма, калкулатор, таймер, хронометър и възможност за запис на разговор или водене на гласови бележки до 108 секунди. 
В случай че желаете да ограничите достъпа до запаметената в телефона информация, това може да стане чрез въвеждане на специален защитен код за информация. Телефонът позволяза също така получаване и изпращане на е-mail, поддържайки стандартите РОРЗ и SMTP,  както и възможност за въвеждане на гласови команди до 50 позиции. Това прави  телефона ви като един мощен мултимедиен телефон от най-висок клас, включващ всички най-нови технологии в GSM  стандарта.

Телефон, фотоапарат и мултимедия в едно


За да отговори на своите основни конкурнти, производителят на мобилни телефони  Nokia представи три нови модела. Според компанията те ще бъдат на европейския пазар. В него е реализиран и най-новия WAP1.2.1. браузър. 
За връзка с друг устройства освен сериен кабел и инфрачервен порт има и вграден Bluetooth модул за безжична връзка до 10 м. С този апарат ще може да се проверява и изпраща  и електронна поща благодарение на поддържането на протоколите SMTR,POP и  IMAP. Могат да се изпращат и картинки и свързани (concatenated) съобщения  с дължина от 459 символа, както и мелодии, логота, профили, визитки, подсещащи бележки (reminders).
 Телефонът е първия апарат от финланците, който ще поддържа мултимендийни съобщения  MMS - възможност за изпращане на снимки, кратки филмчета, неограничен  текст заедно или поотделно. В апарата е интегриран и дигитален фотоапарат. С него можете да заснемете десетки снимки с резолюция VGA 640 х480 пиксела, които можете да запишете на интегрираната 4 МВ динамична памет. За визьор се използва цветният дисплей с 4096 цвята, резолюция 176х208 пиксела и размери 34х41 мм. Тук възможността за гласов набор е разширена до 25 позиции, а с диктофона можете да записвате част от разговорите си, кратки бележки и коментари към снимките си. 
Вграденият високоговорител дава допълнително удобство за водене на разговор в положение „свободни ръце”. Операционната система на телефона е Symbian и поддържа MIDP Java с отворен стандарт, кояето ще рече, че ще можете да си качвате софтуерни приложения по избор .